Browar we Lwówku Śląskim

Lwówek Śląski znany jest także dzięki swemu długowiecznemu zwyczajowi warzenia piwa. Tradycja ta trwa nieprzerwanie od 1209 roku, na kiedy to datuje się nadanie przywileju „piwnej mili” owemu miastu przez samego Henryka Brodatego. Z prawa tego korzystał również tutejszy zakon joannitów. Ich produkt nie cieszył się jednak zbyt dobrą reputacją. Sytuacja ta trwała aż do chwili, gdy zdarzył się pamiętny wypadek. Mówiono, iż mnich utopił się w jednej z kadzi. Co ciekawe od tego momentu ich wyroby diametralnie zmieniły swój smak i stały się częstym gościem na miejscowych stołach. Podczas popijania trunku niejednokrotnie też dyskutowano czy dotychczasowa receptura została poszerzona o przypadkowo wykryty element.

Obecnie ta piwowarska tradycja jest kontynuowana dzięki browarowi z końca XIX wieku, stworzonego na dawnych zamkowych terenach przez Juliusa Hohberga. Co prawda zakład został przejęty przez inwestora z Niemiec, jednak tak umiejętnie zmodernizował on przedsiębiorstwo, iż nadal korzystano z tradycyjnych metod produkcji, a także posługiwano się oryginalnymi kadziami, jeszcze przedwojennymi. Co więcej wykorzystywano dawne fermentacyjne baseny. Działania te opłaciły się. W niedługim czasie wyrób pochodzący z tegoż browaru otrzymał liczne nagrody, a także cieszył podniebienie jego wielu sympatyków. Z powodu jego występowania głównie w tym obszarze, poleca się złożenie wizyty w firmowym sklepie, który znajduje się nieopodal tegoż obiektu. Oprócz kluczowego wyrobu można tu także zakupić pamiątkowe kufle oraz najróżniejsze piwne pamiątki. Dodatkowo stworzono opcje zwiedzenia zakładu w zorganizowanych grupach. Dla wycieczek poszukujących noclegu link tutaj. Browar w Lwówku Śląskim został w roku 2009 przejęty przez Browar Ciechan Sp. z o.o., po czym nastąpiła gruntowna przebudowa, która zakończyła się wraz z rokiem 2010, od tego czasu piwo znów jest w produkcji.

One thought on “Browar we Lwówku Śląskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>