Historia Ustki i jej naturalne skarby

Ustka rok w rok przyciąga tysiące turystów. Obecnie jest to jeden z największych i najbardziej popularnych nadmorskich kurortów w Polsce. Jednak historia Nowego Słupska, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu była nazywana Ustka, sięga o wiele dalej.

Najstarsze dokumenty wspominające o miejscowości pochodzą z czternastego wieku. Jednak z tych dokumentów wynika, że już wtedy w Ustce istniała warownia. Wywnioskować z tego można, że osada istniała tam już co najmniej kilkadziesiąt lat wcześniej. Sytuacja mieszkańców średniowiecznej Ustki nie należała do najłatwiejszych, ponieważ miejscowość należała do Słupska. Mieszkańcy musieli płacić na rzecz miasta podatek. Dodatkową opłatą jaką ponosili był podatek z tytułu istnienia portu. Jednak w tamtych czasach, rybołówstwo było dochodowym zajęciem, o czym może świadczyć fakt z czternastego wieku. Kiedy Bogusławowi V zabrakło pieniędzy na wykupienie terenów od zakonu krzyżackiego, mieszkańcy zrobili to sami.

Kolejne ważne daty w historii miasta to czternasty i piętnasty wiek – rozbudowano wtedy port i wybudowano dwa mola. Przez kolejne kilkaset lat miasto przechodziło z rąk do rąk. Po wojnie trafiło do Polski.

Ustka posiada wiele atrakcji. Cześć z nich jest naturalna tak jak zachowanie mewy śmieszki. Zazwyczaj ptak ten zakłada swoje gniazda w trzcinach i podobnych miejscach. Natomiast w Ustce mewy budują swoje gniazda w dachach domów. Dużą atrakcją jest możliwość oglądania tego ptaka bez konieczności długotrwałego szukania gniazda i ukrywania się w nawodnej roślinności.

Kolejną naturalną atrakcją są plaże. W Ustce są dwie- ponieważ miejscowość leży po dwóch stronach ujścia Słupi do Bałtyku. Wschodnia plaża jest zdecydowanie bardziej popularna i częściej odwiedzana. Istnieje tu wiele atrakcji – sklepiki, gastronomia, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wiele miejsc noclegowych w Ustce znajduje się w pobliżu plaży. Najbliżej znajduje się Zajazd Dajana. Nieco dalej- Villa Red i Hotel Aleksander oraz wiele innych kwater prywatnych. Również po tej stronie rzeki wybudowano promenadę, uzdrowisko i latarnię morską.

Mniej uczęszczana jest Plaża Zachodnia. Mniejsze zainteresowanie powoduje nie tylko brak infrastruktury ale głównie trudny dostęp. Jednak cisza i spokój mogą w pełni zrekompensować brak infrastruktury. Na tej plaży nigdy nie brakuje miejsca, o co trudno po wschodniej stronie w sezonie letnim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>