Jastarnia i jej latarnia

Każde miasto bałtyckie musi mieć latarnię. Kiedyś wyznaczała drogę statkom i rybakom – pokazywała drogę do portu. Teraz również pełni tę funkcje, jednak w cieniu turystycznej atrakcji jest symbolem architektonicznym.

Jedną z wizytówek miasta, które warto zobaczyć jest latarnia morska – najmniejsza w Polsce, czy to oznacza, że nie jest warta uwagi?

Kiedy wybieramy się na wakacje, nastawiamy się na to, co chcemy zobaczyć. Wiadomą sprawą jest, że jadąc nad morze nie będzie oczekiwać widoku gór. Mimo, iż czasami obiekty te nie są aż tak zachwycające to jednak bardzo chcemy je zobaczyć, bo to coś tematycznie związane z miejscem.

Najbliższe spokojne pokoje dla urlopowiczów (Jastarnia/www) dają możliwość przespacerowania się do latarni kilkaset metrów. To jest właśnie urok małej miejscowości. Mamy wszystko w zasięgu wzroku i nóg. Nie musimy przebijać się samochodem przez wielominutowe korki aby przez chwilę zobaczyć jedną rzecz.

Istnieją historyczne zapiski, że w Jastarni kiedyś były wybudowane aż 3 latarnie morskie. Jedna została zniszczona w skutek działań II wojny światowej, a druga uległa rozbiórce pod koniec XX wieku. Ta, której udało się przetrwać jest nieduża – ma trzynaście metrów wysokości. W mieście są zachowane proporcje – ma wszystko, co trzeba tylko w mniejszych rozmiarach.

Czy to analogicznie zmniejsza jego wartość?

Ani trochę. Pierwsza latarnia, która powstałą w Jastarni była o 9 metrów wyższa od tej obecnej. Niestety przetrwała zaledwie kilka miesięcy. W czasie wojny była newralgicznym punktem o bardzo dużym znaczeniu wojskowym – głównie używana przez snajperów lub obserwatorów. Obecna latarnia ma elektryczne źródła świetlne, dlatego jest dobrze widoczna z dalekiej odległości.

Dawne latarnie działające na zasadzie lamp naftowych miały widoczność z morza nawet o 1/3 mniejszą a w tamtych czasach, kiedy nie było nawigacji miało to ogromne znaczenie. Dziś jest to ciekawy punkt spaceru, który warto zobaczyć chociażby ze względu na historię miasteczka, ponieważ sam wygląd nie jest najpiękniejszy. Niegdyś miało pełnić funkcje tylko użytkowe i w taki stanie zostało zachowane aby zachować wiarygodność i tamtejszy charakter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>