Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Będąc na urlopie w Kołobrzegu istnieje kilka obowiązkowych do zwiedzenia miejsc. Bez wątpienia jednym z nich jest Muzeum Oręża Polskiego. Jeśli i Ty planujesz odwiedzić ten popularny obiekt, a przy okazji chcesz spędzić kilka dni w Kołobrzegu i odpocząć w tym nadmorskim raju to serdecznie zapraszamy! Z ofertami hoteli i pensjonatów można zapoznać się wchodząc na stronę meteor z noclegami.

Kołobrzeskie muzeum rozpoczęło swą działalność w roku 1963, a dokładniej dziewiątego dnia maja, początkowo było ono muzeum regionalnym. Fundament kolekcji początkowo stanowiły archeologiczne zabytki, które zostały wydobyte z różnego rodzaju wykopalisk pochodzących z praktycznie całego obszaru wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu. Czuwał nad nimi profesor Lech Laciejewicz. Druga grupę zabytków stanowiły z kolei okazy mające swoje źródło w przedwojennym muzeum, zostały one wydobyte z gruzów przez znanego działacza krajoznawstwa Jana Frankowskiego.

Muzeum usytuowano na ulicy Emilii Gierczak, w miejscu odnowionej XV-wiecznej kamienicy. Placówka po licznych sporach otrzymała charakter historyczno-wojskowy. Pierwsza oficjalna wystawa miała miejsce dnia 8 maja 1966 roku. Od tego czasu konsekwentnie zbierane są najciekawsze materiały z zakresu historii wojskowości. W roku 1970 obiektowi temu oficjalnie nadano nazwę: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, dodatkowo już w dwa lata później otrzymał rangę i statut autonomicznego, specjalistycznego muzeum. Rok 1999 przyniósł mu kolejny status, a mianowicie został uznany za samorządową instytucje kultury, która prowadzona jest przez powiat kołobrzeski. Oficjalną misją muzeum tegoż muzeum jest ochrona duchowego i materialnego kulturowego dziedzictwa związanego z tradycją i historią Wojska Polskiego, ziemi kołobrzeskiej, a także województwa zachodniopomorskiego.

One thought on “Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>