Najpiękniejsze miejsca w Polsce – zamek w Czorsztynie

Królewski zamek w Czorsztynie i jego okolice niewątpliwie należą do jednych z najbardziej zachwycających miejsc w Polsce. Teren ten stanowi idealną okazję do spędzenia niesamowitego urlopu, na którym odpocznie się od ulicznego zgiełku i napełni pozytywną energią.

Czorsztyn to wieś leżąca na południu Polski, w województwie małopolskim. Znajduje się u podnóża Pienin, a jego wizytówką są ruiny zamku królewskiego wzniesionego niegdyś na wysokiej górze, na lewym brzegu jeziora Czorsztyńskiego. W trzynastym wieku stanowił funkcję strażniczego grodu, w czym bardzo pomagał fakt, iż fortyfikacja wzniesiona była na trudno dostępnym wzgórzu. Według podań, fundatorką twierdzy była żona Bolesława Wstydliwego – księżna Kinga. Zamek nie odegrał większej roli militarnej, jednak jego lata świetności sprowadziły na zamek znane osoby. Wizytę złożyli tutaj między innymi Ludwik Węgierski, Kazimierz Wielki, Królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło, a także Władysław Warneńczyk oraz Jan Kazimierz. Z czasem zamek zaczął chylić się ku upadkowi – swój udział miał tu piorun, który uderzając fortyfikację spowodował pożar. Czasy rozbiorów także nie były łaskawe, to właśnie one doprowadziły twierdzę do upadku. Na początku dziewiętnastego wieku królewszczyznę przejęli i sprzedali Austriacy. Z pięknej górskiej fortecy pozostały jedynie ruiny, a ich malowniczy wygląd stał się inspiracją romantyków w tworzeniu dzieł literackich oraz obrazów. Dziś zwiedzać można wnętrze zamku. Choć czasy jego świetności bezpowrotnie minęły, podziwiać można udostępnione, zachowane ruiny, z których roztacza się piękny krajobraz jeziora Czorsztyńskiego. W zamkowych piwnicach, jak i w baszcie Baranowskiego odbywają się cykliczne wystawy historyczne.

Baza noclegowa w Czorsztynie to miejsca z duszą, przepełnione górskim powietrzem i konkurencyjnymi cenami. Znajdziemy tu liczne hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne. Każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>