Ojców: średniowieczne warownie i zamki

Malowniczy rejon Jury Krakowsko-Częstochowskiej przyciąga w sezonie wielu gości, którzy lubią wędrować po okolicy, zwiedzając najciekawsze zakątki płaskowyżu. Część z nich trafia do Ojcowskiego Parku Narodowego, w którym pod ochroną znajdują się liczne ciekawe struktury geologiczne, zbudowane głównie z wyerodowanych wapieni, stada nietoperzy, ciekawych roślin oraz szeregu średniowiecznych zabytków, w tym również warowni i zamków z okresu średniowiecza. Tutejsza baza noclegowa zaprasza miłośników zwiedzania, którzy obowiązkowo muszą zaliczyć najciekawsze cuda architektury.

W okolicy powstało wiele budowli obronnych, które w średniowieczu miały powstrzymywać najeźdźców, a w okresach pokoju stanowiły siedziby administracji lokalnej. Szlak Orlich Gniazd, który ciągnie się przez cały obszar Jury na przestrzeni ponad 100 kilometrów prowadzi wędrowców tropem najciekawszych pałaców i fortyfikacji. Dwa z nich znajdują się w okolicy miasteczka Ojców. Na miejscu nad osadą górują ruiny XIV-wiecznego zamku, wybudowanego tu przez Kazimierza Wielkiego, aby chronić miasto przed najazdami Luksemburczyków. Do dziś zachowały się tylko fragmenty budowli, w tym odcinki murów obronnych i obiektów służących mieszkańcom, wieża oraz brama wjazdowa, w której obecnie funkcjonuje muzeum. Na ekspozycji goście mogą zobaczyć materiały i zbiory związane z historią fortecy. Warto wejść na zamkowe wzgórze, ponieważ z góry rozciąga się imponujący widok zarówno na miasteczko, jak i na okoliczne wzgórza i dolinę Prądnika.

Za najbardziej atrakcyjną budowlę w okolicy uchodzi renesansowy zamek na Pieskowej Skale, który stanowił jedno z ogniw chroniących krakowski szlak handlowy. W tym znakomicie zachowanym obiekcie mieści się kawiarnia oraz muzeum, w którym na gości czekają liczne stałe i okresowe wystawy. Z bastionu świetnie widać zapierającą dech w piersiach panoramę okolicy. Nieopodal zamku goście zobaczą również Maczugę Herkulesa – ogromny wapienny ostaniec, widokową kapliczkę na wodzie oraz ruiny zamku ojcowskiego. Dla urlopowiczów, którzy spędzają tu noclegi [informacje tu: ], Ojców okaże się znakomitą bazą do wypadów turystycznych po okolicy. Wśród wielu atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej szczególną uwagę zwracają zabytkowe fortece ze Szlaku Orlich Gniazd, takie jak zamek ojcowski i Pieskowa Skała. Warto do nich zajrzeć, aby poznać bliżej ich bogatą historię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>