Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle

Wśród wielu pięknych górskich miejscowości, jakie znaleźć możemy w Beskidzie Ślaskim, prawdziwą turystyczną perełką, którą powinien odwiedzić każdy, kto ceni piękne krajobrazy oraz ciekawą architekturę, jest Wisła. To miasto, położone u stóp Baraniej Góry, jest, o każdej porze roku, bardzo chętnie i licznie odwiedzane przez turystów. W Wiśle można znaleźć wszystko co potrzebne jest do dobrego wypoczynku. A więc przede wszystkim ciekawe propozycje wypoczynku aktywnego – w sezonie zimowym, to oczywiście głównie dobrze przygotowane stoki narciarskie, w sezonie letnim urzekające szlaki turystyczne i trasy rowerowe, a niezależnie od sezonu piękne zabytki, szeroka oferta kulturowa, doskonałe kuchnia oferowana w licznych restauracjach i punktach gastronomicznych, a także duża baza noclegowa ().

Bardzo ładnym i godnym odwiedzenia miejscem jest Myśliwski Pałacyk Habsburgów (szczegóły tu). Został on wybudowany w latach 1897-1898 na polanie Przysłop u stóp Baraniej Góry, z polecenia arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Początkowo na Przysłopie stała leśniczówka, potem (od roku 1855) niewielki domek myśliwski. Jednak z czasem popularność tych terenów, jako dobre miejsce na polowanie rosła wśród austriackiej arystokracji i w końcu podjęto decyzję o wybudowaniu pałacyku myśliwskiego. Pałacyk w stylu tyrolskim zaprojektował Albin Teodor Prokop. Pałacyk wykonany został z drewna, jako budynek jednopiętrowy. Ostatnie polowanie arcyksięcia Fryderyka miało miejsce w roku 1915. Po I wojnie światowej pałacyk przeszedł pod zarząd Nadleśnictwa Wisła. W roku 1923 pałacyk został wydzierżawiony Polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu, które po gruntowym remoncie, w roku 1925 otworzyło w budynku schronisko turystyczne. Wtedy też wytyczono szlak na Baranią Górę, a na polanie wybudowano skocznię narciarską „Ślązaczkę” (niestety nie przetrwała ona do czasów obecnych). W okresie II wojny światowej Pałacyk znajdował się w dzierżawie towarzystwa Wintersportverien. Po wojnie, już od roku 1946 budynek znowu funkcjonował jako schronisko górskie. W latach 70. ubiegłego wieku, wskutek coraz większej liczby przybywających tu gości, podjęto decyzję o wybudowaniu, nowego, większego budynku, a pałacyk został zamknięty i ulegał powolnemu niszczeniu. Na szczęście, dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Wisły udało się uniknąć jego rozbiórki, a w roku 1985 budynek został przeniesiony do centrum miejscowości, gdzie od roku 1987 pełni funkcję siedziby miejscowego oddziału PTTK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>