Polańczyk – uzdrowisko w Bieszczadach

Polańczyk to wieś wypoczynkowo-uzdrowiskowa zlokalizowana na zachodnim brzegu Zalewu Solińskiego, w odległości 80 km na południe od Rzeszowa. Położona jest w sercu Bieszczadów, w Górach Sanocko-Turczańskich, w otoczeniu lasów. Kurort ten jest chętnie odwiedzany przez turystów o każdej porze roku. Oferta noclegowa w Polańczyku jest bardzo zróżnicowana, dzięki czemu może sprostać wymaganiom wszystkich odwiedzających. Dla osób chcących podreperować zdrowie korzystając z leczniczych właściwości klimatu oraz wód mineralnych, doskonałym wyborem będzie pobyt w sanatorium połączony z odpowiednio dobranym pakietem zabiegowym.

Polańczyk status uzdrowiska uzyskał w 1999 roku, ale ze względu na odkrycie źródeł wód mineralnych w latach 60. XX wieku leczenie uzdrowiskowe rozpoczęto już w 1974 roku. Wydobywa się tu dwa rodzaje naturalnych wód mineralnych – wodorowęglanowo-sodowe, jodkowe, borowe  „Polańczanka” oraz chlorkowo-wodorowęglanowe-sodowe, bromkowe, jodkowe, fluorkowe i bromowe „Solinianka”. Wykorzystywane są do krenoterapii, czyli kuracji pitnej oraz do kąpieli leczniczych. Na skuteczność leczenia w Polańczyku wpływ ma także jego specyficzny mikroklimat. Jest to klimat podgórski, kształtowany w dużej mierze przez otaczające miejscowość zwarte kompleksy leśne oraz położenie nad sztucznym zbiornikiem wodnym. Cechuje się on występowaniem zróżnicowanych bodźców klimatycznych, od umiarkowanych do silnych. Leczy się tutaj choroby narządu ruchu, schorzenia przemiany materii, jak cukrzyca i otyłość, choroby górnych dróg oddechowych, nerwice, choroby skóry, schorzenia układu moczowego, choroby kobiece. Korzystne warunki klimatyczne, wody mineralne, bogata baza zabiegowa i wykwalifikowany personel zapewniają skuteczną kurację i rehabilitację. Polańczyk jest więc idealnym miejscem dla osób chcących szybko powrócić do zdrowia.