Radom – Mazowsze warte zobaczenia

Radom to miasto w centralno-wschodniej części naszego kraju, umiejscowione w województwie mazowieckim. Jest to miasto usytuowane nad dopływem rzeki Pilicy do Wisły. Powierzchnia miasta równa jest stu jedenastu tysiącom kilometrów kwadratowych, na których na co dzień zamieszkuje dwieście szesnaście sto pięćdziesiąt dziewięć osób. Wraz z nadejściem letnich miesięcy liczba ta zwiększa się ze względu na rosnące zainteresowanie miastem. Dla przyjeżdżających turystów bardzo przydatna jest baza noclegowa, którą możemy odnaleźć w wyszukiwarce internetowej po wpisaniu hasła: „noclegi Radom”. To piękne choć niedocenione miasto obfituje w zabytki oraz pomniki, które warto zwiedzić. Miasto oferuje turystom darmowe wycieczki z przewodnikami, którzy w fachowy sposób przedstawiają całą historię Radomia.

Jednym z ciekawszych zabytków w tym mieście jest Grodzisko Piotrkówka, czyli gród, który pełnił funkcje obronne. Jego budowa sięga czasów dziesiątego wieku. Został on wzniesiony nad brzegiem rzeki Mlecznej, która miała chronić go przed natarciem nieprzyjaciół. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest dawny Zamek Królewski, który funkcjonował od czternastego do siedemnastego wieku. Obecnie jest miejscem, które bardzo często odwiedzają turyści ze wszystkich zakątków Polski.

Miejscem, które konieczne należy zwiedzić odwiedzając Radom jest Stary Ogród, który jest najstarszym parkiem istniejącym w Radomiu. Założony był w tysiąc osiemset dwudziestym drugim roku. Stworzony został według założeń stylu barokowego. Niestety jego dzisiejszy wygląd nie jest taki sam, jak w latach jego świetności, ponieważ w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej wojska nieprzyjaciół zdewastowały go, zabierając mu wiele uroku.

Ratusz to budynek, który z pewnością można określić mianem perełki architektury radomskiej. Jego historia sięga drugiej połowy czternastego wieku, wtedy też był on jedną z budowli w stylu gotyckim, jednak w tysiąc osiemset czterdziestym siódmym roku został wzniesiony jeszcze raz. Tym razem reprezentuje on neorenesans. W budynku do dziś funkcjonują instytucje państwowe.

W Radomiu znajdziemy również aż pięć cmentarzy. Nie wszystkie z nich funkcjonują, niektóre pełnią jedynie funkcję historyczną – na przykład cmentarz żydowski, który został założony w tysiąc osiemset trzydziestym siódmym roku, następnie bitwy podczas drugiej wojny światowej zamieniły go w ruinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>