Ratusz jako duma Torunia

Na początku należałoby przybliżyć genezę nazwy miasta Toruń. Wzięła się ona od słowa „tor”, która oczywiście oznacza trasę i drogę. Skąd zatem wzięła się ta pełna nazwa? Dawna osada, na miejscu której obecnie położone jest miasto znajdowała się przy Wiśle i jednocześnie przecinała ważne szlaki komunikacyjne i handlowe. To sprawiło, że miejsce to otrzymało prawa miejskie już na początku XIII wieku. Najbardziej nośną formą gospodarki był handel. Zysk potrafił być nawet kilkukrotny! To właśnie dzięki temu możemy podziwiać tu taki, a nie inny układ ulic stworzony wzdłuż Wisły co ułatwiało rozładunek towarów i obrót.

Miasto bogate jest w – nie bójmy się tego określenia – wiele arcydzieł architektonicznych. Niektóre, obecnie stanowią toruńską bazę noclegową – wystarczy przyjrzeć się kilku hotelom () czy restauracjom, stworzone są z kunsztem i dbałością o zachowanie oryginalnych kształtów. Ratusz umiejscowiony jest na głównym rynku, a powstał już w 1393 roku z inicjatywy wielkiego krzyżackiego mistrza Konrada Wallenroda, który wydał przywilej na jego budowę. Nie powstał on w szybkim czasie – budowa była stopniowa i długotrwała. Obiekt powstawał etapami. Na początku służył on jako dom kupiecki, czyli ówczesna galeria handlowa. Później stopniowo i systematycznie zaczęto go rozbudowywać – dobudowano wieżę i chlebowe ławy. Później powstał tu również gmach budynku na rozprawy sądowe. Główny architekt nie był znany – istnieją tylko domniemania, że był to Polak, który zatrudniał do budowy niemieckich czeladników. Kilka wieków później dobudowano jedno piętro i nadano obiektowi kalendarzową symbolikę. Cztery wieże symbolizowały pory roku, sale – miesiące. Budynek miał również 365 okien. Na rok przestępny wykuwano jedno okno, aby po upływie roku znów je zamurować – trzeba przyznać, że mieli rozmach. Niestety świetność budynku przerwał pożar, który wybuchł w 1703 roku – zrujnował on cały magistrat wraz ze wszystkim co znajdowało się w jego wnętrzach. Jednak bardzo szybko został on odbudowany, a dziś jest bez wątpienia jednym z najbardziej okazałych budynków w mieście. Przez lata swojego istnienia pełnił funkcje winiarni, piwiarni, kościoła i muzeum – interdyscyplinarność w jednym obiekcie architektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>