Sielpia Wielka i okolice – atrakcje i nie tylko

Sielpia Wielka to miejscowość wypoczynkowa, która leży nad przepięknym i dużym zalewem. Powstał on wskutek umyślnego spiętrzenia wód płynącej w tych stronach rzeki. Dzięki temu cały teren zyskał niezwykłe możliwości, jeśli chodzi o rekreację. Przy zalewie powstały specjalne pomosty, wypożyczalnie kajaków oraz rowerów wodnych, wyznaczono również duże plaże, gdzie można wypoczywać. Dogodne warunki do turystyki oferują także lasy, które pokrywają duże tereny wokół miejscowości. To idealne miejsce na spacer w ciszy albo na wycieczkę po okolicy na rowerze. A wszystkim, którzy kochają zbiorniki wodne podobne do tego znajdującego się w Sielpi, przypominamy o możliwości wyjazdu do Augustowa.

Jeśli chodzi o wycieczki, to warto do Sielpi przyjechać właśnie z rowerem albo samochodem. Wtedy możemy też zwiedzić inne ciekawe obiekty, położone w innych miejscowościach. Na wyróżnienie zasługują chociażby wsie Niebo i Piekło. W tej drugiej znajduje się pomnik przyrody nieożywionej. Jest to około 100-metrowe odsłonięcie pochodzącego z jury piaskowca. Na jego powierzchni można zobaczyć ciekawe formy, które wyrzeźbił wiatr oraz woda. Natomiast około 10 kilometrów od Sielpi znajduje się sztuczna wyspa otoczona fosą, na której zbudowano w 1630 roku dwór obronny. Jest to ciekawa konstrukcja, której towarzyszy także wieża z interesującą historią dotyczącą drugiej wojny światowej. Szczegółów można dowiedzieć się już na miejscu. Niedaleko Sielpi zlokalizowany jest także XVII-wieczny kościół w Kazanowie. Wyróżnia się on wysokimi wieżami, a w środku zobaczyć można m.in. drewniany ołtarz. W okolicach miejscowości możemy też spotkać wiele innych ciekawych obiektów, które możemy bliżej poznać w czasie wycieczek rowerowych lub samochodowych. Jaskinia Raj czy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku są w zasięgu nawet słabszego kolarza. Ci lepsi mogą spróbować wybrać się także do Kielc oraz Chęcin.

By zobaczyć wszystkie atrakcje, powinniśmy zostać tu na trochę dłużej. Można wtedy skorzystać z bazy noclegowej, która ma bardzo bogatą ofertę dla turystów. Sielpia Wielka oferuje noclegi przede wszystkim w ośrodkach wczasowych, gdzie można wynająć pojedyncze pokoje albo całe domki. W okolicy znajdziemy także pola kempingowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Zlokalizowany jest tu także jeden hotel. Po zameldowaniu się na miejscu, warto się także wybrać i zjeść coś w którejś z knajpek, które działają na terenie miejscowości. Wieczorami można także zabawić się na dyskotece.

4 thoughts on “Sielpia Wielka i okolice – atrakcje i nie tylko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>