Skąd się wzięły bursztyny w Juracie i inne ciekawostki

Jurata jest częścią miejscowości Jastarnia, położonej na Półwyspie Helskim. Często jest uznawana za siedzibę rezydencji wypoczynkowej prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, jednak błędnie, ponieważ obiekt ten znajduje się na obszarze, należącym już do Helu.

Nazwa „Jurata” pochodzi od imienia żmudzkiej bogini, córki boga Gorka. Według legendy, zakochała się ona w ubogim rybaku, co wzbudziło wielki sprzeciw ojca. Za karę jej podwodny bursztynowy pałac został roztrzaskany. Do dziś możemy znaleźć jego kawałki na brzegu morskim…

Jest to miejsce, które od początku cieszy się wielkim uznaniem wśród elit, zwłaszcza intelektualnych i artystycznych. Tworzyli tutaj tacy malarze jak Wojciech Kossak czy też Mirosław Lurczyński. Wystawiali oni swoje prace u znajomego artysty w jego willi (która istnieje do dziś). Najprawdopodobniej to właśnie w Juracie Kossak stworzył „Zaślubiny z morzem” oraz „Na straży polskiego morza”. W tym samym domu mieszkały również i tworzyły córki Kossaka: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska oraz Magdalena Samozwaniec. Były to czasy, w których powstało tu bardzo wiele willi, pensjonatów oraz luksusowych domków. Dalsza część bazy noclegowej, która współcześnie tu działa, została wybudowana w latach 60. i 70. XX wieku. Wtedy powstawały tu głównie ośrodki zakładowe, resortowe i związkowe. Do dziś większość z nich przyjmuje gości i zapewnia im noclegi (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,jurata,0.html).

Jurata jest bardzo lubiana przez turystów. Nic dziwnego, skoro jest wręcz nazywana „Królową Bałtyku na Półwyspie Helskim”. Można też tutaj znaleźć sporo śladów historii przedwojennej oraz wojennej. Spacerując po mieście, możemy podziwiać modernistyczne wille i pensjonaty, które tak licznie powstawały tutaj w latach 30. Jeśli chodzi o historię II wojny światowej, warto wymienić na przykład ruiny niemieckich instalacji przeciwlotniczych czy też skansen fortyfikacji z 1939 roku. Możemy także zobaczyć na tutejszej plaży Ośrodek Oporu Jastarnia czyli fragment Rejonu Umocnionego Hel, w skład którego wchodziły cztery schrony: „Saragossa”, „Sęp”, „Sabała” oraz „Sokół”. Jest to zatem miejsce idealne dla wszystkich tych, którzy interesują się historią, a zwłaszcza tą dotyczącą II wojny światowej. Oczywiście w Juracie znajdziemy także kąpielisko Jurata „Międzymorze”. Możemy zatem spędzić tutaj niezwykle miły dzień, opalając się i kąpiąc w morzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>