Suwalszczyzna: wypoczynek na tle przyrody

W turystycznych przewodnikach Suwalszczyzna opisywana jest jako północno-wschodni region kraju, często utożsamiany z biegunem zimna, jeziorami i silnymi związkami historycznymi z Litwą. W praktyce to obszar wyjątkowo bogaty kulturowo i etnicznie, ale przede wszystkim łączący w sobie kilkadziesiąt rezerwatów przyrody, dwa parki krajobrazowe, jeden park wodny i dwa parki narodowe. Na Suwalszczyźnie to natura przejmuje kontrolę nad turystyką, a nie odwrotnie i właśnie w tym tkwi cały urok tego specyficznego miejsca.

Z tego powodu, mimo ogromnej ilości pozostałych atrakcji – kulturowych, historycznych, architektonicznych – wakacje na Suwalszczyźnie przeznaczone są raczej dla niewielkiej, specyficznej grupy osób. Tamtejsza baza noclegowa [Suwalszczyzna: meteor] gości w większości ludzi gotowych odciąć się od wszelkiej cywilizacji, telefonów, internetu, laptopów i telewizji, aby spędzić kilka lub nawet kilkanaście dni w ścisłej głuszy. Suwalszczyzna to bardzo popularne miejsce organizacji różnego rodzaju obozów leśnych, obozów surwiwalowych czy obozów przetrwania. To właśnie tutaj odbywają się też spływy kajakowe licznymi rzekami, uprawiane są żeglarstwo, windsurfing i regaty jachtowe na jeziorach Wigry i Hańcza. Dużą rolę w turystyce odgrywają też okoliczne lasy, w których nie brakuje tras pieszych i rowerowych, a w niektórych regionach także specjalnych tras motocrossowych.

Na Suwalszczyźnie ciężko o wielkie miasta, gdzie działają nocne kluby i dyskoteki. Podstawową bazą turystyczną są obszary zielone, lasy, jeziora, rzeki, tereny agroturystyczne i wspomniane wcześniej parki narodowe i krajobrazowe. To właśnie te ostatnie sprawiają, że noclegi na Suwalszczyźnie znacznie różnią się od innych miejsc wybieranych do tej pory na wakacyjne wyjazdy. O jakich parkach i obszarach prawnie chronionych mowa? Przede wszystkim o Biebrzańskim oraz Wigierskim Parku Narodowym. Ten pierwszy obejmuje przede wszystkim dorzecze rzeki Biebrzy na północ od niej, ten drugi to z kolei rezerwa przyrody chroniący Jezioro Wigry, legowiska bobrów i część Puszczy Augustowskiej. Prócz tego na terenie Suwalszczyzny leży jeszcze dwadzieścia jeden ścisłych rezerwatów przyrody, z których najpopularniejsze to rezerwat Bobruczek, Tobolinka, Jezioro Hańcza, Jezioro Kolno i Cmentarzysko Jaćwingów. Dodatkowo utworzono to również Suwalski Park Krajobrazowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>