Urokliwa okolica Niechorza

Niechorze to niezwykle urokliwa miejscowość w województwie zachodnio-pomorskim. Z roku na rok jest ona coraz bardziej popularna wśród turystów. Szczególnie warto zwiedzić także okolicę, bowiem znajduje się tam wiele wspaniałych zabytków i atrakcyjnych pod względem przyrodniczym miejsc.

Na uwagę zasługują między innymi Zdbice, które słyną z okazałych fortyfikacji. Należą one do Wału Pomorskiego i znajdowało się tu aż 11 schronów, z czego trzy były drewniano-ziemne. Pod koniec wojny spora część została wysadzona, ale co niektóre bunkry udostępnione są do zwiedzania. Warto wiedzieć, że otworzono tu Skansen Bojowy Pierwszej Armii Wojska Polskiego. Dla turystów udostępniono niezwykle interesującą ekspozycję. Zobaczyć bowiem można m. in. czołg T-34 oraz armaty.

Koniecznie trzeba się udać także na wyspę Wolin, której powierzchnia wynosi nieco ponad 250 km2. Co ciekawe, otoczona jest wodami zarówno Morza Bałtyckiego, jak i Zalewu Szczecińskiego oraz rozlewiska Dźwiny i Świny. Krajobraz jest tutaj bardzo różnorodny i budzi zachwyt wszystkich turystów. Można podziwiać tu wysokie klify, urokliwe lasy, polodowcowe jeziora. Poza tym wyraźnie widać jak woda walczy z lądem. Na tej wyspie wznoszą się najwyższe w całym kraju klify. Między innymi jest to Góra Gosań, której wysokość wynosi 93 metry. Co ciekawe, w tym rejonie można spotkać fokę szarą. Na uwagę zasługują także przepiękne kamieniste plaże. Klify porośnięte są buczyną pomorską, która rośnie na naspie przyklifowej, czyli bardzo specyficznym rodzaju gleby, która powstaje dzięki osadzaniu się piasku, który wywiewany jest z urwisk. Poza tym ogromną atrakcją przyrodniczą są storczyki, których rośnie tu aż osiem gatunków. Poza tym można zobaczyć wiciokrzew pomorski, którego długość może wynosić nawet kilkanaście metrów. Warto wiedzieć, że to jedyny w Polsce gatunek liany. Warto skusić się na przejrzenie oferty z noclegami Niechorza.

Nie można także zapomnieć o wizycie w Trzęsaczu, gdzie można zobaczyć pozostałości po gotyckim kościele, którego fragmenty stale zabierane są przez morze. Kiedy wzniesiono ją pod koniec XIV wieku, znajdowała się aż 2 kilometry od morza.