Zabytki w okolicach Białogóry

O ile góry wybierane są na krótszy, weekendowy wypoczynek [zobacz: www.fundacjadlasomalii.org.pl/wolkowyja], to Morze Bałtyckie cieszy się niesłabnącym powodzeniem na dłuższe wakacje. Polecamy wybranie się do uroczej miejscowości w województwie pomorskim. Białogóra przyciąga turystów przede wszystkim wyjątkowym mikroklimatem, dzięki dużej zawartości jodu w powietrzu oraz piaszczystą, dużą i niezbyt zatłoczoną plażą – to w jej okolicy znajdziemy sporo interesujących zabytków do odwiedzenia w trakcie wizyty na tym terenie. Warto wybrać się na wycieczkę, jeśli akurat trafimy na mniej sprzyjającą plażowaniu pogodę lub znudziło nam się codzienne leżenie nad morzem.

Oddalona o niecałe 10 kilometrów od Białogóry Krokowa to miejsce, gdzie można wybrać się całą rodziną na rowerach lub samochodem. Do XIX wieku była ona pomorskim centrum religii kalwińskiej. Jej wyjątkową atrakcją jest zamek, zbudowany w XIV wieku, choć jego obecny kształt po przebudowach uzyskano dopiero w XVIII wieku. Obecnie, po odrestaurowaniu mieści się tu przytulny hotel oraz restauracja, w której można zatrzymać się na smakowity posiłek. Zamek był siedzibą jednego z najstarszych pomorskich rodów Krokowskich i ich niemieckiej linii von Krockov, których dzieje prezentuje zorganizowana wystawa „Archivum Crocovianum”. Szczególnie ukochany przez jedną z właścicielek majątku – Luizę von Krockov – obiekt, w XVIII wieku zyskał założony przez nią park krajobrazowy, słynny na całą ówczesną Europę. Luiza stworzyła tutaj m.in. Aleję Filozofów, gdzie znajdowały się pomniki Immanuela Kanta oraz Jana Bogumiła Fichtego, a także typowe dla stylu romantycznego ustronia, jak Kąpielisko Diany, fontanny, pieczary, dworek myśliwski oraz zwierzyniec. Do dziś w odrestaurowanym parku, któremu już współcześnie starano się przywrócić dawny wygląd, znajdziemy drzewa z nasadzeń Luizy von Krockov: magnolię drzewiastą, katalpę bignoniową, miłorząb japoński, cztery platany klonolistne, modrzew europejski i żywotnik olbrzymi, będący dzisiaj pomnikiem przyrody. Hrabina Luiza zaś ze względu na swój sentyment do tego miejsca według legend krąży do dzisiaj po zamku – jako biała dama.

Będąc w Krokowej, warto zajrzeć też do XIX-wiecznego kościoła świętej Katarzyny Aleksandryjskiej [zobacz: www.parafiakrokowa.pl], utrzymanego w stylu neogotyckim z charakterystycznymi ośmiokątnymi wieżami o płaskich dachach i z ceglanymi balustradami.

Wycieczka do Krokowej to niedługi wypad jednodniowy dla całej rodziny, zainteresowanej poznaniem historii tych okolic. Baza noclegowa [tutaj: ] przygotowana w Białogórze umożliwia organizowanie tego typu wycieczek po terenie województwa pomorskiego. Pamiętajmy jednak o wcześniejszej rezerwacji noclegu, szczególnie w sezonie letnim.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>