Zabytkowy zamek Grodziec – Góry Kaczawskie

Kto z nas nie lubi zwiedzać starych zamków? Także i w pobliżu przepięknych Gór Kaczawskich możemy liczyć na godne uwagi zabytki tego typu. Jednym z nich jest chociażby zabytkowy Zamek Grodziec, który reprezentuje typowy styl późnogotycki. Zamek znajduje się we wsi Grodziec w powiecie złotoryjskim. Wybudowano go na bazaltowym wzgórzu. Z pewnością warto go odwiedzić podczas pobytu w Górach Kaczawskich. Niedaleko zamku przebiega Szlak Zamków Piastowskich.

Dlaczego warto odwiedzić malowniczy zamek Grodziec w Górach Kaczawskich? Jednym z istotnych augmentów jest fakt, że zamek ma naprawdę długą historię. To budowla, o której wspomniano już w XII wieku. Wtedy to Grodziec razem z zamkiem należał do księcia Bolesława I Wysokiego. Z czasem zamek został rozbudowany, użyto przy tym kamienia. Na samym początku XVI wieku powstało palatium, nowy zamek. Co prawda w okresie wojen husyckich został on splądrowany i zniszczony, jednak w późniejszym okresie zamek został przebudowany ponownie i dodatkowo wzmocniony. Tak powstała charakterystyczna warownia w stylu legnickim. Kolejne przebudowy także wpłynęły na prezencję zamku. Warto podkreślić, że już na początku XIX wieku zamek został dokładnie odrestaurowany i przystosowany do celów turystycznych. W tamtym okresie Zamek Grodziec był jedną z pierwszych europejskich budowli, która została dostosowana stricte do celów turystycznych. W późniejszych latach zamek był odnawiany, nie uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej.

A jak jest wykorzystywany zamek Grodziec obecnie? Oczywiście jest on otwarty dla zwiedzających. Jeśli zetem planujecie urlop w Górach Kaczawskich, warto naprawdę odwiedzić także i stary zamek. To będzie z pewnością niezapomniane przeżycie! Zamek Grodziec był tłem filmowym dla producentów zagranicznych. W tej chwili są tutaj organizowane rozmaite imprezy, m.in. Śląskie Święto Pieśni, Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana, Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych.

Osoby, które chciałyby zwiedzić przepiękny zamek oraz inne okoliczne zabytki, powinny z pewnym wyprzedzeniem zarezerwować atrakcyjne noclegi w Górach Kaczawskich [kliknij -> Meteor]. Trzeba przyznać, że baza noclegowa tego regionu stoi na faktycznie wysokim poziomie. Nikt nie powinien być rozczarowany. Wybrany nocleg w tej chwili można wygodnie zarezerwować nawet za pośrednictwem internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>