Zawoja – ciekawa beskidzka kultura

Mieszkańcy Beskidów Zachodnich (wikipedia.org) wykształcili na przestrzeni lat wiele zwyczajów i tradycji charakterystycznych tylko dla tego regionu. Chociaż kultura tutejszych górali przenika się z kulturą okolic to jednak przez długi czas charakteryzowała ją pewna odrębność, wyrażająca się w różnorodnych wierzeniach niespotykanych w innych częściach kraju.

Jednym z przykładów takiej tradycji są Dzwonnice Loretańskie. To niewielkie budowle rozsiane po wsiach Beskidów, których celem miało być ostrzeganie przed pożarami. Dzwonnice składają się ze szkieletu w postaci słupów tworzących podwyższenie, na szczycie umieszczano mały dzwonek wraz z liną. W razie zagrożenia wysyłany sygnał informował mieszkańców o konieczności podjęcia odpowiednich środków ostrożności. Innym zastosowaniem dzwonka, związanym bezpośrednio z ludowymi wierzeniami było przekonanie, jakoby dźwięk rozchodzący się z Dzwonnicy Loretańskiej miał ochraniać domostwa przed zniszczeniami w czasie burz. Reprezentatywny przykład takiej konstrukcji znajduje się we wsi Zawoja, znanej z doskonałych warunków dla ruchu turystycznego.

W miejscowości można zobaczyć jeszcze jeden szczegół architektoniczny budownictwa regionu – Trzy Piwniczki. Pierwotnie służyły góralom do przechowywania zbiorów. Dla piwniczek wspólna była metoda lokowania obiektów. Podkopywano w odpowiednich miejscach naturalny wał ziemny, który tworzył dodatkową osłonę dla zawartości piwniczki, a całość obudowywano kamiennymi ścianami. W Zawoi zachowały się trzy piwniczki, które oryginalnie należały do całego ciągu takich obiektów. Podobnie jak Dzwonnicę Loretańską, Trzy Piwniczki można odnaleźć na osiedlu Czatoża.

Dzielnica słynie z lokalnej legendy nawiązującej do czasów sprzed założenia osady. Według podania, w Czatoży banda zbójników torturowała bacę, który nie chciał ujawnić miejsca ukrycia sera. Okrutni zbójcy za karę ugotowali górala w żentycy. W sezonie zimowym do Czatoży chętnie przybywają narciarze preferujący kameralne warunki na stoku. Tutejsza stacja posiada trzy wyciągi orczykowe. Najkrótszy z nich ma 150 metrów, dwa pozostałe nieco ponad 400 metrów.

Dla zaciekawionych osobliwościami regiony najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednej z opcji zakwaterowania w Zawoi (meteor-turystyka.pl). Dzięki niewielkiej odległości od Babiogórskiego Parku Narodowego miejscowość jest idealnym miejscem noclegowym dla miłośników zimowego szusowania, a także dla spragnionych wypoczynku z dala od hałasu i tłoku dużych ośrodków turystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>