Wiatrak Stawa Młyny – Świnoujście

Są osoby, które nie wyobrażają sobie spędzić wakacje, gdzie indziej niż nad polskim morzem. Tutaj najlepiej wypoczywają, tutaj czeka na nich najwięcej atrakcji, tu czują się dobrze i mogą naładować akumulatory na cały rok. Jedni uwielbiają nadbałtyckie, ciche i kameralne wioski, inni zaś wolą gwarne miasta, gdzie poza morzem i plażą są dodatkowe atrakcje, typowe dla nadmorskich miast – czyli piękna, najczęściej poniemiecka zabudowa, liczne restauracje, bary, kawiarnie, a także kina czy teatry. Właśnie dla osób lubiących wypoczynek w mieście nad Bałtykiem, idealnym miejscem jest Świnoujście. To miasto leżące tuż przy naszej zachodniej granicy, to prawdziwa wakacyjna perełka, chociaż również poza sezonem jest miejscem, które warto odwiedzić.

Bardzo charakterystyczną budowlą Świnoujścia jest Wiatrak Stawa Młyny. Zlokalizowany jest on na końcu Falochronu Zachodniego, w miejscu gdzie wody Świny, wpadają do Bałtyku. Jak sama nazwa wskazuje (słowo „stawa” oznacza bowiem nic innego jak „znak nawigacyjny”), wiatrak od chwili wybudowania spełniał funkcję nawigacyjną, pomagając marynarzom bezpiecznie dotrzeć do celu swej podróży. Wraz ze stawą „Wolin” (która niestety nie dotrwała do dnia dzisiejszego) stanowił lokalny system nawigacyjny. Wiatrak Stawa Młyny został wybudowany w latach 1873-1874, po czym był wielokrotnie modernizowany i rozbudowywany. Dzięki temu dziś prezentuje się naprawdę okazale i stał się niejako wizytówką Świnoujścia. Jego wizerunek prezentowany jest na licznych broszurach informacyjnych, na widokówkach, został umieszczony w turystycznym herbie Świnoujścia, a nawet wygrał niedawno konkurs na najbardziej romantyczne miejsce na Pomorzu Zachodnim. Turyści, którzy wybierają się na spacer w pobliży wiatraka, bardzo często robią sobie zdjęcie z wiatrakiem w tle.

Wiatrak to biała, wysoka na 10 m budowa, zwieńczona czarnym dachem. Na szczycie budowli umieszczone jest pulsacyjne światło, które nawet w XXI wieku jest pomocne przy wyznaczaniu bezpiecznej trasy do portu. Wiatrak znajduje się w pobliżu ul. Uzdrowiskowej, miejsca, gdzie znajdują się liczne obiekty oferujące ciekawe noclegi. Tak więc jeśli wiatrak komuś wyjątkowo się spodobał, może nawet zdecydować się na wynajęcie pokoju z widokiem na ten urokliwy symbol Świnoujścia.

Polańczyk – uzdrowisko w Bieszczadach

Polańczyk to wieś wypoczynkowo-uzdrowiskowa zlokalizowana na zachodnim brzegu Zalewu Solińskiego, w odległości 80 km na południe od Rzeszowa. Położona jest w sercu Bieszczadów, w Górach Sanocko-Turczańskich, w otoczeniu lasów. Kurort ten jest chętnie odwiedzany przez turystów o każdej porze roku. Oferta noclegowa w Polańczyku jest bardzo zróżnicowana, dzięki czemu może sprostać wymaganiom wszystkich odwiedzających. Dla osób chcących podreperować zdrowie korzystając z leczniczych właściwości klimatu oraz wód mineralnych, doskonałym wyborem będzie pobyt w sanatorium połączony z odpowiednio dobranym pakietem zabiegowym.

Polańczyk status uzdrowiska uzyskał w 1999 roku, ale ze względu na odkrycie źródeł wód mineralnych w latach 60. XX wieku leczenie uzdrowiskowe rozpoczęto już w 1974 roku. Wydobywa się tu dwa rodzaje naturalnych wód mineralnych – wodorowęglanowo-sodowe, jodkowe, borowe  „Polańczanka” oraz chlorkowo-wodorowęglanowe-sodowe, bromkowe, jodkowe, fluorkowe i bromowe „Solinianka”. Wykorzystywane są do krenoterapii, czyli kuracji pitnej oraz do kąpieli leczniczych. Na skuteczność leczenia w Polańczyku wpływ ma także jego specyficzny mikroklimat. Jest to klimat podgórski, kształtowany w dużej mierze przez otaczające miejscowość zwarte kompleksy leśne oraz położenie nad sztucznym zbiornikiem wodnym. Cechuje się on występowaniem zróżnicowanych bodźców klimatycznych, od umiarkowanych do silnych. Leczy się tutaj choroby narządu ruchu, schorzenia przemiany materii, jak cukrzyca i otyłość, choroby górnych dróg oddechowych, nerwice, choroby skóry, schorzenia układu moczowego, choroby kobiece. Korzystne warunki klimatyczne, wody mineralne, bogata baza zabiegowa i wykwalifikowany personel zapewniają skuteczną kurację i rehabilitację. Polańczyk jest więc idealnym miejscem dla osób chcących szybko powrócić do zdrowia.

Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle

Wśród wielu pięknych górskich miejscowości, jakie znaleźć możemy w Beskidzie Ślaskim, prawdziwą turystyczną perełką, którą powinien odwiedzić każdy, kto ceni piękne krajobrazy oraz ciekawą architekturę, jest Wisła. To miasto, położone u stóp Baraniej Góry, jest, o każdej porze roku, bardzo chętnie i licznie odwiedzane przez turystów. W Wiśle można znaleźć wszystko co potrzebne jest do dobrego wypoczynku. A więc przede wszystkim ciekawe propozycje wypoczynku aktywnego – w sezonie zimowym, to oczywiście głównie dobrze przygotowane stoki narciarskie, w sezonie letnim urzekające szlaki turystyczne i trasy rowerowe, a niezależnie od sezonu piękne zabytki, szeroka oferta kulturowa, doskonałe kuchnia oferowana w licznych restauracjach i punktach gastronomicznych, a także duża baza noclegowa (Wisła – szczegóły tu).

Bardzo ładnym i godnym odwiedzenia miejscem jest Myśliwski Pałacyk Habsburgów (szczegóły tu). Został on wybudowany w latach 1897-1898 na polanie Przysłop u stóp Baraniej Góry, z polecenia arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Początkowo na Przysłopie stała leśniczówka, potem (od roku 1855) niewielki domek myśliwski. Jednak z czasem popularność tych terenów, jako dobre miejsce na polowanie rosła wśród austriackiej arystokracji i w końcu podjęto decyzję o wybudowaniu pałacyku myśliwskiego. Pałacyk w stylu tyrolskim zaprojektował Albin Teodor Prokop. Pałacyk wykonany został z drewna, jako budynek jednopiętrowy. Ostatnie polowanie arcyksięcia Fryderyka miało miejsce w roku 1915. Po I wojnie światowej pałacyk przeszedł pod zarząd Nadleśnictwa Wisła. W roku 1923 pałacyk został wydzierżawiony Polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu, które po gruntowym remoncie, w roku 1925 otworzyło w budynku schronisko turystyczne. Wtedy też wytyczono szlak na Baranią Górę, a na polanie wybudowano skocznię narciarską „Ślązaczkę” (niestety nie przetrwała ona do czasów obecnych). W okresie II wojny światowej Pałacyk znajdował się w dzierżawie towarzystwa Wintersportverien. Po wojnie, już od roku 1946 budynek znowu funkcjonował jako schronisko górskie. W latach 70. ubiegłego wieku, wskutek coraz większej liczby przybywających tu gości, podjęto decyzję o wybudowaniu, nowego, większego budynku, a pałacyk został zamknięty i ulegał powolnemu niszczeniu. Na szczęście, dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Wisły udało się uniknąć jego rozbiórki, a w roku 1985 budynek został przeniesiony do centrum miejscowości, gdzie od roku 1987 pełni funkcję siedziby miejscowego oddziału PTTK.

Aktywny wypoczynek na Kaszubach

W poszukiwaniu dobrego miejsca na letni wypoczynek, na łonie natury, wśród pięknych jezior i lasów, warto wybrać się na Kaszuby, a dokładniej nad Kaszubskie Morze, czyli Jezioro Wdzydzkie, położone na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Na jego południo-wschodnim brzegu leży urocza wieś Borsk, gdzie możemy się zatrzymać. Okolice te stanowią doskonałą bazę wypadową (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,borsk,0.html) do zwiedzania Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz do korzystania z wszystkich atrakcji okolic, a jest ich naprawdę wiele.

Będąc w Borsku warto przede wszystkim postawić na aktywny wypoczynek. Na jeziorze Wdzydze, można uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo, wędkarstwo. Żeglowanie po wodach Jeziora Wdzydzkiego to prawdziwa przyjemność. Jezioro jest na tyle duże, że nie ma tu zbyt wielkiego tłoku, nawet w szczycie sezonu. Liczne wysepki, zadrzewione brzegi, piękne zatoczki oraz krystalicznie czysta woda, czynią ten obszar niezwykle malowniczym i interesującym. Dodatkowo na brzegach jeziora znajduje się przystanie, gdzie można wypocząć, skorzystać z oferty barów i restauracji, a w sezonie wziąć udział w organizowanych imprezach.

Również kajakarze, chętnie pływają po Kaszubskim Morzu oraz organizują spływy na przepływającej w pobliżu Borska – Wdzie. Jezioro Wdzydzkie jest wyjątkowo atrakcyjne także dla wędkarzy, gdyż jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie występuje troć wielka. Jeśli dodać do tego występowanie tu także dużej populacji leszcz, płoci, sandacza, okonia, szczupaka, to nie dziwi fakt, że wędkarze przyjeżdżają tu z najdalszych zakątków kraju.

Poza wypoczynkiem na wodzie, odwiedzając Borsk, można także wypoczywać na pięknych ścieżkach przyrodniczo-edukacyjnymi oraz trasach rowerowych, jakie wyznaczone są na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Łódźka Atlas Arena

Ta ogromna hala widowiskowo-sportowa, znajdująca się w Łodzi powstała w 2009 roku. Trybuny znajdujące się wewnątrz niej mogą pomieścić ponad 10 tysięcy widzów, a płyta główna dysponuje, aż trzema tysiącami miejsc stojących. Konstrukcja hali została zaprojektowana tak, żeby pomieścić jak największą ilość osób oraz, żeby wyglądała jak najatrakcyjniej. W ciągu sześciu lat przez arenę przewinęło się wiele gwiazd, zorganizowano wiele imprez okolicznościowych, sportowych, charytatywnych oraz przeprowadzono wiele koncertów znanych wykonawców zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Najbardziej spektakularnym koncertem jaki ma się odbyć w najbliższym czasie jest występ Florence + The Machine. Aby już dziś zapewnić sobie obecność tam warto wcześniej kupić bilet i znaleźć nocleg. Dobre noclegi w Łodzi można znaleźć w sieci. Warto skorzystać z portali turystycznych takich jak meteor24.pl czy eholiday.pl, gdzie w sposób szybki i łatwy znaleźć można odpowiedni obiekt dla siebie. Sprzedaż biletów ruszyła 19 czerwca. Wejściówki na koncert można nabyć na hali lub na stronach internetowych takich jak www.go-ahead.pl , www.ebilet.pl, www.biletomat.pl , www.ticketpro.pl oraz w sklepach Empik, Saturn i Media Markt. Dzień na jaki przypada koncert gwiazdy to sobota 12 grudnia 2015 rok. A więc wszyscy fani pięknej Florence mogą sprawić sobie świetny prezent na gwiazdkę w postaci wzięcia udziału w tym wydarzeniu muzycznym, na którym z pewnością nie zabraknie emocji. Przystosowana do imprez tego typu Arena, podkreśli efekt każdego uderzenia basu poprzez wysokiej jakości zamontowane tam oświetlenie oraz efekty specjalne, dzięki którym zarówno artyści jak i widzowie poczują gęsią skórkę na ciele. Gwiazda muzyki pop ma na swoim koncie takie nagrody jak: Critic's Choice – Brit Awards, Best UK, Ireland New Act – MTV Europe Music Awards, 3 miejsce w plebiscycie BBC Sound od 2009.

Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu i Muzeum Bursztynu w Jantarze

Jantar to idealne miejsce zarówno dla turystów, którzy szukają ciszy i spokoju, jak i tych, którzy lubią wieczorem wyjść do tętniącego życiem miasta. Ze względu na duże zainteresowanie tym nadmorskim kurortem, baza noclegowa jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Osoby, które chcą odpocząć mogą wynająć sobie domek, pokój w spokojnej okolicy, natomiast osoby nastawione na wieczorne rozrywki mają szeroki wybór noclegów w samym centrum miejscowości, które zarezerwować można za pomocą strony np. bazy meteor.

Jednym z największych atutów tej miejscowości jest piękna, czysta i szeroka plaża, której położenie sprzyja organizacji atrakcyjnych wycieczek na przykład do Gdańska, Gdyni, Sopotu czy Malborka. Ponadto, co roku odbywają się tutaj również  Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, które organizowane są od 1999 roku.

Zawody polegają na wyławianiu i wybieraniu jak największej liczby bursztynów w wyznaczonym czasie, na wyznaczonym stanowisku i poprzedzone są zawsze cyklem eliminacji, z których wyłonieni zostają zawodnicy biorący udział w głównej imprezie. Mistrzostwa odbywają się w wakacje w towarzystwie koncertów, przedstawień i wielu atrakcji dla dzieci. Dla tych, którzy mają mniej szczęścia i nie uda im się nic znaleźć otwarte zostało Muzeum Bursztynu, gdzie poznać można historię bursztynu, proces jego powstawania oraz zobaczyć przepiękne okazy tego cennego kamienia z zatopionymi owadami i fragmentami roślin. Muzeum mieści się w Szkole Podstawowej w Jantarze przy ulicy Rybackiej i posiada cztery działy: I. Historia miejscowości, II. Historia Szkoły w Jantarze, III. Historia bursztynu i bursztynnictwa, IV. Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu.

Muzeum otwarte zostało 1 czerwca 2004 roku i czynne jest przez okres wakacji od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00. Zapraszamy każdego, kto chce obejrzeć kolekcję bursztynu oraz zapoznać się z historią bursztynnictwa.

 

Augustów – Zielone Płuca Polski

W województwie podlaskim, w północno-wschodniej Polsce znajduje się istniejące od XVI wieku miasto Augustów, które słynie z wielu dostępnych szlaków turystycznych oraz różnorodnych, sportowych form spędzania wolnego czasu, ze względu na lokalizację wśród jezior i lasów Puszczy Augustowskiej. Położenie w jednym z najbardziej rozległych kompleksów leśnych (100 tys. ha) sprawia, że miasto zostało wybrane jako jeden z przedstawicieli Zielonych Płuc Polski (zobacz więcej). Jest to obszar, który charakteryzuje się przede wszystkim niską gęstością zaludnienia, czystym powietrzem, dobrą jakością oraz unikatowością środowiska przyrodniczego. Inicjatywa ta zakłada połączenie projektów dotyczących ochrony środowiska z postępującym rozwojem gospodarczym i cywilizacyjnym na terenach północno-wschodniej Polski.

Augustów może pochwalić się atrakcjami oraz klimatem, który wspaniale wpływa na zdrowie, stąd tak duża ilość sanatoriów oraz innych obiektów noclegowych (zobacz więcej). Cieszy się ogromną popularnością ze względu na liczne bogactwa natury. Wody mineralne, złoża borowinowe, czyste powietrze, bardzo dużo roślinności i zielonych terenów sprawiają, że traktowany jest jak arkadia przez ludzi zestresowanych i schorowanych.

Sam Kanał Augustowski liczący 102 km długości, który łączy dorzecza Niemna i Wisły razem z zabytkowym sposobem hydrotechnicznym skłania dużą część turystów do częstych odwiedzin tego miasta. Rejsy statkami po żeglugowych szlakach rzeki Netty, jeziora Necko, Białego a także specjalnie utworzonych przekopach i śluzach cieszą się dużą sławą. Do dyspozycji turystów pozostają dwie trasy rejsowe obejmujące tzw. Szlak Papieski oraz szlak Doliny Rospudy dające niesamowite doznania estetyczne. Jest również możliwość wynajęcia statku na wyłączność.

Augustów to turystyczna miejscowość gdzie w bardzo szybkim czasie można naładować akumulatory. Ludzie młodzi mają tu wiele możliwości spędzania aktywnie wolnego czasu, starsi zaś odnajdą ciszę i spokój, które są niezbędne do odpowiedniej regeneracji.

Browar we Lwówku Śląskim

Lwówek Śląski znany jest także dzięki swemu długowiecznemu zwyczajowi warzenia piwa. Tradycja ta trwa nieprzerwanie od 1209 roku, na kiedy to datuje się nadanie przywileju „piwnej mili” owemu miastu przez samego Henryka Brodatego. Z prawa tego korzystał również tutejszy zakon joannitów. Ich produkt nie cieszył się jednak zbyt dobrą reputacją. Sytuacja ta trwała aż do chwili, gdy zdarzył się pamiętny wypadek. Mówiono, iż mnich utopił się w jednej z kadzi. Co ciekawe od tego momentu ich wyroby diametralnie zmieniły swój smak i stały się częstym gościem na miejscowych stołach. Podczas popijania trunku niejednokrotnie też dyskutowano czy dotychczasowa receptura została poszerzona o przypadkowo wykryty element.

Obecnie ta piwowarska tradycja jest kontynuowana dzięki browarowi z końca XIX wieku, stworzonego na dawnych zamkowych terenach przez Juliusa Hohberga. Co prawda zakład został przejęty przez inwestora z Niemiec, jednak tak umiejętnie zmodernizował on przedsiębiorstwo, iż nadal korzystano z tradycyjnych metod produkcji, a także posługiwano się oryginalnymi kadziami, jeszcze przedwojennymi. Co więcej wykorzystywano dawne fermentacyjne baseny. Działania te opłaciły się. W niedługim czasie wyrób pochodzący z tegoż browaru otrzymał liczne nagrody, a także cieszył podniebienie jego wielu sympatyków. Z powodu jego występowania głównie w tym obszarze, poleca się złożenie wizyty w firmowym sklepie, który znajduje się nieopodal tegoż obiektu. Oprócz kluczowego wyrobu można tu także zakupić pamiątkowe kufle oraz najróżniejsze piwne pamiątki. Dodatkowo stworzono opcje zwiedzenia zakładu w zorganizowanych grupach. Dla wycieczek poszukujących noclegu link tutaj. Browar w Lwówku Śląskim został w roku 2009 przejęty przez Browar Ciechan Sp. z o.o., po czym nastąpiła gruntowna przebudowa, która zakończyła się wraz z rokiem 2010, od tego czasu piwo znów jest w produkcji.

Jezioro Raczyńskie

W czasie letnich upałów i suszy każdy człowiek szuka ukojenia w postaci cienia, zimnego napoju lub wody, do której można wskoczyć. Na terenie całej Polski znaleźć można wiele zbiorników wodnych, stawów i jezior zwłaszcza na południu, gdzie nie ma dostępu ani do morza ani do krainy jezior czyli Mazur. Dziś wart zwrócić uwagę na niewielkie jezioro, które warte jest każdego spojrzenia i każdej minuty, a nawet sekundy. Jezioro Raczyńskie a razem z jeziorem przepiękna wieś z dużą ofertą, gdzie są noclegi w Zaniemyślu oraz powiązana z nimi historia – dla jednych straszna, dla innych nieprawdziwa.

Otóż to co jest takie niezwykłe w tym jeziorze to wystająca, ponad trzy hektarowa wyspa Edwarda. Dodatkowo nad jeziorem leżą aż trzy miejscowości, oprócz Zaniemyśla – Zwola i Majdany. Wokół nich zauważyć można wiele obiektów wypoczynkowych prywatnych oraz przeznaczonych dla turystów. Tutaj każdy człowiek znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jedni ciszę, drudzy komfort, trzeci atrakcje, a jeszcze inni, niesamowity klimat tego miejsca. Te wszystkie cechy łączą się tworząc unikatową atmosferę i nadając tej wsi wyjątkowości. Dodatkowym atutem jest mnogość atrakcji jakie znajdują się przy głównym brzegu jeziora. W każdej z chat zbudowanych z drewna można skorzystać z innej oferty atrakcji wodnych. W jednym wypożyczają sprzęt, w drugim uczą na nim pływać a trzeci gwarantuje zabawę pod okiem profesjonalistów oraz samodzielną przejażdżkę na desce wodnej. Żagle, motorówki, kajaki, rowerki to i wiele wiele innych przedmiotów wodnych można zobaczyć przy jeziorze Raczyńskim. Oprócz sportów wodnych dla tych mniej lubiących wysiłek fizyczny, przygotowana została piaszczysta plaża po to, aby poczuć się jak na tej prawdziwej, nadmorskiej. Na terenie przeznaczonym do opalania powstały również bary z fast foodami, napojami oraz słodyczami , a także budki z lodami, popcornem i watą cukrową, które stoją tuż przy mini placu zabaw.

Tani urlop nad Bałtykiem – Sarbinowo

Sarbinowo jest miejscowością nadmorską, która posiada liczne atuty w postaci czystego wybrzeża oraz szerokich plaż. Ze względu na to, iż nie jest ono tak popularne jak inne konkurencyjne miasta, warto zauważyć, iż nie różni się prawie niczym od pozostałych, a ceny jakie panują w Sarbinowie są znacznie niższe. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór na rodzinne wakacje w spokoju i ciszy, dla tych którzy chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy. Noclegi w Sarbinowie znaleźć można na takich portalach jak meteor-turystyka, booking.com czy eholiday. 

W swojej ofercie Sarbinowo posiada również liczne atrakcje poczynając od tej głównej, czyli plaży obok której z kolei biegnie długa promenada. Przechodząc nią napotkać można wiele kawiarenek z ogródkami z których pijąc poranną kawę podziwiać można wody Bałtyku. Oprócz punktów gastronomicznych znajduje się tu wiele sklepów z pamiątkami, budki z lodami i fast foodami oraz wiele atrakcji w postaci dmuchanych balonów, trampolin, maszyn do zabawy itd. Kolejnym punktem, jaki wart jest odwiedzenia to zdecydowanie Atomowy Krzyż, który swą historią sięga do momentu kiedy pojawiła się koncepcja budowy elektrowni atomowej w okolicznej wiosce Gąski. Ten oto krzyż jest symbolem obaw zarówno mieszkańców jak i wczasowiczów związanych z lokalizacją elektrowni. Inną atrakcją jest mini zoo, które idealnie nadaje się do aktywnego spędzenia popołudnia dziećmi. W tym miejscu na zielonym terenie zobaczyć można najróżniejsze odmiany bażantów, pawi, kur, gołębi, przepiórek, gęsi, kaczek, królików i innych. To miejsce stanowi największy plac zabaw dla najmłodszych gości. A więc wybierając wakacje nad morzem, trzeba czasem poszukać czegoś innego, mniej znanego i tańszego, niż pchać się za tłumem w niczym nie róźniące się miejscowości.