Browar we Lwówku Śląskim

Lwówek Śląski znany jest także dzięki swemu długowiecznemu zwyczajowi warzenia piwa. Tradycja ta trwa nieprzerwanie od 1209 roku, na kiedy to datuje się nadanie przywileju „piwnej mili” owemu miastu przez samego Henryka Brodatego. Z prawa tego korzystał również tutejszy zakon joannitów. Ich produkt nie cieszył się jednak zbyt dobrą reputacją. Sytuacja ta trwała aż do chwili, gdy zdarzył się pamiętny wypadek. Mówiono, iż mnich utopił się w jednej z kadzi. Co ciekawe od tego momentu ich wyroby diametralnie zmieniły swój smak i stały się częstym gościem na miejscowych stołach. Podczas popijania trunku niejednokrotnie też dyskutowano czy dotychczasowa receptura została poszerzona o przypadkowo wykryty element.

Obecnie ta piwowarska tradycja jest kontynuowana dzięki browarowi z końca XIX wieku, stworzonego na dawnych zamkowych terenach przez Juliusa Hohberga. Co prawda zakład został przejęty przez inwestora z Niemiec, jednak tak umiejętnie zmodernizował on przedsiębiorstwo, iż nadal korzystano z tradycyjnych metod produkcji, a także posługiwano się oryginalnymi kadziami, jeszcze przedwojennymi. Co więcej wykorzystywano dawne fermentacyjne baseny. Działania te opłaciły się. W niedługim czasie wyrób pochodzący z tegoż browaru otrzymał liczne nagrody, a także cieszył podniebienie jego wielu sympatyków. Z powodu jego występowania głównie w tym obszarze, poleca się złożenie wizyty w firmowym sklepie, który znajduje się nieopodal tegoż obiektu. Oprócz kluczowego wyrobu można tu także zakupić pamiątkowe kufle oraz najróżniejsze piwne pamiątki. Dodatkowo stworzono opcje zwiedzenia zakładu w zorganizowanych grupach. Dla wycieczek poszukujących noclegu link tutaj. Browar w Lwówku Śląskim został w roku 2009 przejęty przez Browar Ciechan Sp. z o.o., po czym nastąpiła gruntowna przebudowa, która zakończyła się wraz z rokiem 2010, od tego czasu piwo znów jest w produkcji.

Jezioro Raczyńskie

W czasie letnich upałów i suszy każdy człowiek szuka ukojenia w postaci cienia, zimnego napoju lub wody, do której można wskoczyć. Na terenie całej Polski znaleźć można wiele zbiorników wodnych, stawów i jezior zwłaszcza na południu, gdzie nie ma dostępu ani do morza ani do krainy jezior czyli Mazur. Dziś wart zwrócić uwagę na niewielkie jezioro, które warte jest każdego spojrzenia i każdej minuty, a nawet sekundy. Jezioro Raczyńskie a razem z jeziorem przepiękna wieś z dużą ofertą, gdzie są noclegi w Zaniemyślu oraz powiązana z nimi historia – dla jednych straszna, dla innych nieprawdziwa.

Otóż to co jest takie niezwykłe w tym jeziorze to wystająca, ponad trzy hektarowa wyspa Edwarda. Dodatkowo nad jeziorem leżą aż trzy miejscowości, oprócz Zaniemyśla – Zwola i Majdany. Wokół nich zauważyć można wiele obiektów wypoczynkowych prywatnych oraz przeznaczonych dla turystów. Tutaj każdy człowiek znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jedni ciszę, drudzy komfort, trzeci atrakcje, a jeszcze inni, niesamowity klimat tego miejsca. Te wszystkie cechy łączą się tworząc unikatową atmosferę i nadając tej wsi wyjątkowości. Dodatkowym atutem jest mnogość atrakcji jakie znajdują się przy głównym brzegu jeziora. W każdej z chat zbudowanych z drewna można skorzystać z innej oferty atrakcji wodnych. W jednym wypożyczają sprzęt, w drugim uczą na nim pływać a trzeci gwarantuje zabawę pod okiem profesjonalistów oraz samodzielną przejażdżkę na desce wodnej. Żagle, motorówki, kajaki, rowerki to i wiele wiele innych przedmiotów wodnych można zobaczyć przy jeziorze Raczyńskim. Oprócz sportów wodnych dla tych mniej lubiących wysiłek fizyczny, przygotowana została piaszczysta plaża po to, aby poczuć się jak na tej prawdziwej, nadmorskiej. Na terenie przeznaczonym do opalania powstały również bary z fast foodami, napojami oraz słodyczami , a także budki z lodami, popcornem i watą cukrową, które stoją tuż przy mini placu zabaw.

Tani urlop nad Bałtykiem – Sarbinowo

Sarbinowo jest miejscowością nadmorską, która posiada liczne atuty w postaci czystego wybrzeża oraz szerokich plaż. Ze względu na to, iż nie jest ono tak popularne jak inne konkurencyjne miasta, warto zauważyć, iż nie różni się prawie niczym od pozostałych, a ceny jakie panują w Sarbinowie są znacznie niższe. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór na rodzinne wakacje w spokoju i ciszy, dla tych którzy chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy. Noclegi w Sarbinowie znaleźć można na takich portalach jak meteor-turystyka, booking.com czy eholiday. 

W swojej ofercie Sarbinowo posiada również liczne atrakcje poczynając od tej głównej, czyli plaży obok której z kolei biegnie długa promenada. Przechodząc nią napotkać można wiele kawiarenek z ogródkami z których pijąc poranną kawę podziwiać można wody Bałtyku. Oprócz punktów gastronomicznych znajduje się tu wiele sklepów z pamiątkami, budki z lodami i fast foodami oraz wiele atrakcji w postaci dmuchanych balonów, trampolin, maszyn do zabawy itd. Kolejnym punktem, jaki wart jest odwiedzenia to zdecydowanie Atomowy Krzyż, który swą historią sięga do momentu kiedy pojawiła się koncepcja budowy elektrowni atomowej w okolicznej wiosce Gąski. Ten oto krzyż jest symbolem obaw zarówno mieszkańców jak i wczasowiczów związanych z lokalizacją elektrowni. Inną atrakcją jest mini zoo, które idealnie nadaje się do aktywnego spędzenia popołudnia dziećmi. W tym miejscu na zielonym terenie zobaczyć można najróżniejsze odmiany bażantów, pawi, kur, gołębi, przepiórek, gęsi, kaczek, królików i innych. To miejsce stanowi największy plac zabaw dla najmłodszych gości. A więc wybierając wakacje nad morzem, trzeba czasem poszukać czegoś innego, mniej znanego i tańszego, niż pchać się za tłumem w niczym nei rózniące się miejscowości.

Dom Whisky we Władysławowie

Władysławowo jest bardzo sławnym kurortem nadmorskim, które odwiedza co roku, szczególnie w sezonie letnim masa turystów. Co wpływa na atrakcyjność miasta? Otóż od wielu wielu lat ludzie chcący odpocząć wybierają zazwyczaj miejscowości bardzo dobrze rozwinięte pod względem turystycznym oraz z mającym dostęp do morza. Turyści rezerwujący noclegi (np. tutaj ) zwracają uwagę szczególnie na atrakcje jakie się z nim znajdują oraz w okolicy.

Jedną z najciekawszych lecz dostępną jedynie dla osób które ukończyły 18 lat jest specjalna chata, we wnętrzu, której podziwiać można niespotykane dotąd smaki trunków. Miejsce to oddalone jest od miasta zaledwie siedem kilometrów, jednak można się tam dostać wieloma środkami komunikacji miejskiej. Dom Whisky jest wyrazem wielkiej pasji i miłości do tego rodzaju alkoholu. Nie jest ono jedynie miejscem kultu. Jak mówią właściciele „ Najpierw jest bowiem pasja, a dopiero potem smak, aromat i barwa”. Miejsce to zostało stworzone przez bramanów, których pasją jest odkrywanie nowych smaków. Łączenie nietypowych alkoholi oraz robienie show i zadowolenie każdego klienta. W Jastrzębiej Górze podziwiać można oraz kosztować ponad 1700 butelek whisky z całego świata. Celem założycieli domu Whisky jest organizacja ekskluzywnych spotkań , podczas których degustować można każdy inny rodzaj tego bursztynowego trunku. W trakcie próbowania smaków królowej wszystkich alkoholi, barmani wraz z odpowiednią butelką opowiedzą historię z nim związaną oraz wszystkie cechy charakterystyczne. W tej chwili ambasadorami są: Jakub Grabowski, który pierwsze kroki w Domu Whisky stawiał w 2012 roku a do jego perełek wśród whisky to Laphroaig, Glenfiddich i Glendornach. Marcin Felkner, barman z zamiłowania który swoją przygodę z domem zaczął w 2013 roku. Jarosław Choma- związany ze sztuką barmańską od 15 lat, doświadczony oraz profesjonalny barman z pasją do whisky , zadowoli obsługą każdego turystę przychodzącego do baru. Ostatni ambasador domu to Szczepan Faliński. Związany z tym miejscem od 2013 roku. Aby kupić butelkę whisky z dowolnego kraju świata wystarczy przyjechać nad morze lub otworzyć stronę internetową pod adresem www.slep-domwhisky.pl, gdzie znaleźć można każdy rodzaj trunku i zamówić online. Czas realizacji zamówienia waha w zależności od miejsca dostawy jednak nie przekracza 72 godzin. Ceny wahają się od 100 złotych, aż po kilka tysięcy, w zależności od rodzaju, marki oraz kraju pochodzenia.